Graniit

 

Graniit (ladina sõnast granum 'tera') on hall, roosakas või punakas jämedateralise struktuuriga enamasti tardkivim.

Graniit koosneb põhiliselt kvartsist ja päevakividest. Vähemal määral sisaldab ta vilke (enamasti biotiiti), amfiboole ja muid mineraale.
Graniit on kivim, mis sisaldab alati kvartsi ja päevakivi. Kui oletada, et graniit koosneb ainult kolmest mineraalist – kvartsist, leelispäevakivist ja plagioklassist, siis jääks graniidi kvartsisisaldus vahemikku 20...60%, plagioklassi võib olla 10...65% päevakividest ning leelispäevakivi 35...90% päevakividest. Et graniit sisaldab ka muid mineraale, võivad tegelikud numbrid sellest erineda, kuid graniiti kui kivimit defineeritakse just läbi nende kolme mineraalirühma, elimineerides mõtteliselt kõik muud mineraalid.

Graniidi tihedus on olenevalt koostisest 2,55...2,7 g/cm³
Graniit on looduses laialt levinud süvakivim, kohati leidub teda laialdaselt maakoores. kilpidel paljandub graniit tihti maapinnal.

Kõvaduse ja hea töödeldavuse pärast tarvitatakse graniiti ehitusmaterjalina (köögitasapinnad, kaminatasapinnad, treppiastmed), skulptuuride (eriti portreede, büstide ja aiaskulptuuride) ning mälestussammaste ja hauasammaste valmistamiseks

[Allikas:   http://et.wikipedia.org]

  • Vaata e-kataloogi SIIT

NB! Looduskivil ei garanteerita värvuse ja mustri täpset vastavust näidistele.

-
-
-
-
-
1 2 3 4 Vaata kõiki tooteid